fbpx
 

“ERAL’lı olmak ayrıcalıktır.”

“ERAL’lı olmak ayrıcalıktır.”

Matematik Öğretmeni Hüseyin Yılmaz, okulumuzun kurucu ortaklarından birisi ve Yönetim Kurulu Üyesi. ERAL önemli yapı taşlarından birisi olan Yılmaz, ERAL’ın Temel Lise konusunda Adana’da öncü kurumlardan birisi olduğunu ve kısa sürede çok önemli başarılara imza attığını belirtiyor. “Okulumuzun Atatürkçü, tarihine ve kültürüne sahip çıkan, geleneklerine bağlı, dürüst, bilgili, kültürlü tavır ve davranışlarıyla örnek binlerce genç yetiştireceğine yürekten inanıyorum” diyen Hüseyin Yılmaz ile enine boyuna ERAL’yı konuştuk.

Öncelikle sizi tanımak isteriz.

Ben Hüseyin Yılmaz, ERAL OKULLARI’nın kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda matematik öğretmeniyim. Evliyim 2 çocuğum var.

Neden öğretmenlik ve neden matematik branşı desek buna nasıl bir cevap verirsiniz?

Öğretmenliği seçmemin temel nedeni matematiktir. ÖSS ‘de tercihlerimin hepsi Matematikti. Matematiği de bana sevdiren kişi Matematik öğretmenimdir. Kesinlikle bu işi seviyorum ve zevk alıyorum.

Yani anlıyoruz ki olmak isteğiniz yerdesiniz. Peki daha başka hedefleriniz var mı?

Tabi ki var, daima ilerlemeye açığım.

Okulda şöyle dönemi elimize aldığımızda okulumuzda matematik ve geometrideki başarı ne durumda?

Okulumuzda 12. sınıflar LYS havasına girmiş görünüyorlar ve iyi çalışıyorlar memnunum. 11. sınıflar ise sınav stresine girdiler. Zaten mutlaka bu havayı yakalamaları gerekiyor. Genel olarak 9 ve 10. sınıflar da iyi durumda görünüyorlar.

Okulda sıkıyönetimden yana mısınız yoksa daha rahat olan bir sistemden mi? Ve sizce okulda rehberlik çalışmaları nasıl olmalı?

Otokontrol sisteminin yani öğretmenler ve öğrenciler arasında sağlıklı bir iletişimin oluşması lazım. Çok fazla disiplin isyan ruhunu körükler ve çok fazla rahatlık da suistimale sebep olur. İdare, öğretmen ve öğrenci arasında iyi niyete dayalı bir iletişim kurulmalı. Okuldaki rehberlik çalışması öğretmen – öğrenci iletişimine bağlı. Monoton rehberlik kurallarını uygulamak yerine öğretmenin, öğrencilerin sorunlarıyla gerçekten alakadar olması ve çözebildiği ölçüde çözümler üretmesi ve öğrenciye yol göstermesi hedef olmalı. Tabi ki burada öğrencilerin de öğretmenlerinin onlar gibi bir insan olduğunu unutmaması her zaman öğrencilerin beklediği gibi olamayacağını bilmeleri gerekir.

Teknolojinin eğitimdeki yerinin önemli olduğunu gösteren bir öğretmen olarak bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce her öğretmenin bu konuda bir seminer veya bir eğitim alması gerekli mi?

Teknolojinin eğitimde yeri kesinlikle önemlidir. Öğretmenlerin kendi alanlarında kullanabilecekleri derecede eğitim alıp kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Sporla aranızın iyi olduğunu biliyoruz ve görüyoruz, hangi tür sporlara ilgi duyuyorsunuz? Ve tuttuğunuz bir spor takımı var mı?

Futbolla ilgileniyorum. Bunun dışında basketbol ve masa tenisini de seviyorum. Ve koyu bir Galatasaray taraftarıyım.

erali-olmak-ayricaliktir2

Kısaca ERAL’ı tanımlayabilir misiniz? Hedefleriniz nelerdir?

ERAL, genç, dinamik, eğitimdeki yeniliklere açık ve değişimlere ayak uydurabilen bir eğitim kadrosuna sahiptir. Okulumuzun Yönetim Kurulu’nu, eğitim sektörüne çok olumlu katkılarda bulunmuş deneyimli isimler oluşturmaktadır. Bu kadroya, diğer branşlarda uzman tecrübeli öğretmenler de destek vermektedir. Okulumuz çalışanlarıyla, öğrencileriyle, velileriyle büyük bir ailedir. Bu ailenin özverili çalışmaları, birliği ve beraberliği okulumuzun kısa sürede örnek ve imrenilen bir kurum olarak parlamasını sağlamış, Erallı olmayı ayrıcalık haline getirmiştir. Ben bu beraberliğin çok yıllar süreceğine ve; Atatürkçü, tarihine ve kültürüne sahip çıkan, geleneklerine bağlı, dürüst, bilgili, kültürlü tavır ve davranışlarıyla örnek binlerce genç yetiştireceğine yürekten inanıyorum. Sürekli değişerek gelişen dünyamızda, ulusların mutlu geleceğini bugünün çocuklarının belirleyeceğine, bunun da ancak iyi bir eğitimle gerçekleşebileceğine inanıyorum. Okul olarak hedefimiz; Atatürk ilke ve inkılapları çerçevesinde ülkemizin değerlerine bağlı, yaratıcı, üretken, dünya ile kucaklaşabilecek evrensel değerlerle bezenmiş bireyler yetiştirme amacı doğrultusunda hizmet vermeye devam etmektedir. Eğitim, ciddi bir iştir; eğitimi bilmek yetmez, ona gönül vermek gerekir.

9 ve 10. sınıf eğitim modelinizden bahseder misiniz?

9. sınıf orta öğretime geçişte adaptasyon sürecinin en sıkıntılı olduğu dönemdir. Eğer bu süreç doğru yönetilmezse, öğrencinin adaptasyon süreci 10. sınıfta da devam eder ve bu durum öğrencinin öz güveninin azalmasına neden olur. Orta öğretime yeni başlayan öğrencilerin, bu yeni sürece hızlı adapte olabilmeleri için yazılı ve temel oluşturma amaçlı dersler veriyoruz. Bu özel eğitim sayesinde orta öğrenime hızlı adapte olan öğrencilerin öz güvenleri artıyor ve başarı grafiği 10. sınıfta da artarak devam ediyor.

Peki 11 ve 12. sınıflar…

11. ve 12. sınıf, öğrencilerin üniversiteye adım atmadan önce son hamlelerini yapabilecekleri, oldukça zor, sıkıntılı, emek, özveri ve yoğun çalışma gerektiren çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde, öncelikle öğrencilerimizin güçlü ve zayıf oldukları yönleri tespit ediyor, zayıf oldukları derslerde başarılarını arttırabilmeleri için özel çalışma programı uyguluyoruz. Bireysel çalışma programı ile sayısal, sözel ya da eşit ağırlık gruplara özel dersler veriyor ve farkındalık yaratıyoruz. Bu süreçte, öğrencilerin hedef belirlemelerini sağlıyor, belirledikleri hedefe ulaşabilmeleri için izlemeleri gereken yolu ve kullanmaları gereken doğru araç ve yöntemleri öğretiyoruz.

 

Sosyal etkinlik ve aktivitelere önem veriyor muşuz? Bu konuda okulunuzda neler yapılıyor?

“Mutlu öğrenci” her konuda başarma potansiyeli daha yüksek olan öğrencidir. Motivasyonu her daim yüksek, aktif, dinamik öğrenciler için farklı alanlarda pek çok etkinlik ve aktivite gerçekleştiriyoruz. Yılın farklı dönemlerinde organize edilen, streetball, futbol, paintball, satranç ve playstation turnuvalarıyla, öğrencilerimizin sürekli dinamik ve enerjik olmalarını sağlıyoruz. Özel olarak hazırlanan Play Staion ve Tenis Salonumuzu, eğitim – öğretim dönemi süresince, öğretmen kontrol ve gözetiminde öğrencilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Beraber yola çıktığımız öğretmen arkadaşlarımı saygıyla selamlıyor, değerli velilerimize ilgi ve destekleri için teşekkür ediyor, tüm öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu günler diliyorum. Eral olarak kısa sürede çok önemli başarılara imza attık. Bizlerin bu başarıyı yakalamasında en önemli faktör hiçbir zaman geriye değil daima ileriye doğru bakmamız olmuştur. Asla geçmiş başarılara takılıp kalmadık her zaman daha iyiye daha yeniye nasıl ulaşabileceğimizin takipçisi olduk.

 

 444 3 725